Yazıyı Paylaş

AGİ Nedir ?
Bireyin ya da geçim düzeyini sağlayacak bölümün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılması durumuna Asgari Geçim İndirimi adı veriliyor. Başka bir deyişle de, devletin bir çalışan kişinin bakmakla yükümlü olduğu şahıslara bakarak, çalışanın ödemiş olduğu gelir vergisinin çalışana iade edilmesi olarak da tanımlanıyor.

Çalışan kişilerin, geçim standartlarını iyileştirmek için ödedikleri gelir vergisi miktarından düşülen bir tutar olan Asgari Geçim İndirimi, çalışanın bu oranda daha az vergi vermesine fayda sağlıyor.

Ücreti, gerçek usulde vergilendirilen her birey Asgari Geçim İndiriminden yararlanabiliyor. Özetle; Gelir Vergisi Kanununda bulunan 61. Maddeye göre ücret alan kişiler, bu indirimden yararlanabiliyor. Çocuk hangi şahıs üzerinden sağlık sigortasına tabi tutulduysa, Asgari Geçim İndirimi de o şahsa ödeniyor.

18 yaşından küçük veya 18 yaşından büyük ve öğrenim gören çocuklar ise; mükellefle birlikte oturuyor ve mükellef tarafından bakılıyorsa Asgari Geçim İndirimi alabiliyor. Bu durumda, 18 yaşından büyük ve çalışmayan çocuklar için Asgari Geçim İndirimi ödenmiyor.

AGİ Hesaplaması nasıl yapılır ?

AGİ mevcut yılın asgari ücret ödemelerine göre belirlenir. Yılın ilk dönemi asgari ücretin ne kadar olacağı belli olduktan sonra yıllık toplam da hesaplanır ve çıkan tutar AGİ indirim oranı ile çarpılır. Çıkan sonuç en düşük gelir vergisi oranı %15 ile çarpılarak bulunan değer 12’ye bölünür.Son çıkan rakam AGİ miktarıdır.

İşçilerin AGİ miktarını doğru hesaplaması da önemlidir. Bunun için de öncelikle Aile Durum Bildirim Formu doldurulmalıdır. Bu form çalışanın özlük dosyasında yer alacaktır. Boşanma, çocuk sahibi olma gibi durumlarda bu formun mutlaka güncellenmesi gerekmektedir.

AGİ’nin fazla hesaplanması yada eksik hesaplanması durumunda ne yapmak gerekir ?

Asgari geçim indirimi bir gelir değil bir indirim oranıdır. Sehven kişilerin maaşların fazladan yansıtılan agi oranları tespit edilirse geriye dönük kişiye borç çıkartılır. Eksik verilmesi durumunda ise saymanlıklara üst yazı yazılarak gelir vergisi iadesi istenebilir.

İndir “Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Tablosu”

agihesaplama-1.xls – 414 defa indirildi – 37,50 KB

Bir cevap yazın