Yazıyı Paylaş

Merhaba
Sitemizde üyelere özel yayında olan Kişi Borcu Hesaplama Tablosu v8.1 ‘in 4.nolu tablosu 5510 Sonrası Ücretsiz İzin vb. durumlarda GSS Kıst Gönderme tablosunu kullanmanız için öncelikle ücretsiz izne, askere giden kişinin bakmakla yükümlülüğü bulunması gerekir. Bakmakla yükümlülüğü yoksa diğer tabloları kullanabilirsiniz.

Örnek olarak ayın 15’inde maaşı alan personel 22’sinde askere gitme, ücretsiz izin vb. durumlarda kurumdan ayrılmıştır. Dolayısı ile kişinin çalıştığı gün 8 kişi borcu çıkartılması gereken gün sayısı da 22’dir. Bu süre zarfında kesenekler gönderilmeden bu tabloyu kullanarak kişi için 8 günlük kıst kesenek ve 22 günlük gss gönderebilirsiniz.

Açıklama:
1.
Fiilen Kesilen(A): Kişinin maaşından kesilen kesintilerin tam tutarları,

2. Kesilmesi Gereken(B) : 8 günlük çalıştığı için kesilmesi gereken kesinti tutarları,

3. Fark(C): Kişiye 22 günlük borç çıkartıldığı için dolayısı ile daha önce tam maaşından kesilen 30 günlük kesintilerden 22 günlük kesintilerin kişinin ödeyeceği tutardan mahsup edilmesi gerekir. Bu bölümde 22 günlük kesinti tutarları ifade eder.

4. Net Ödenen tutarın kişinin personel bordorsunda en altta net ödenen yazan tutarla kuruşu kuruşuna eşit olması gerekir.

5. GSS 30 günlük tutar normalde kişi için 1 aylık gss tutarını belirtir.

6. GSS gönderilecek gün sayısı : Kişi 8 gün çalıştığı için geriye kalan 22 gün için gss gönderilmesi gerekir.

7. Çalışmadığı günler için gss tutarını belirtir.

8. 140 nolu hesaba alınacak tutar: Saymanlık/ Mal Müdürlüğü tarafından kişi adına açılacak kişi borcu dosyası tutarını belirtir. Tabloadaki açıklamalarda da belirtildiği gibi kişi adına açılacak dosyadan daha önce kesilmiş olan gelir vergisi, damga vergisi ve sgk primleri kişi borcu dosyasından mahsup edilir.

9. Kişiden Alınacak Tutar: Kişinin kuruma geri iade edeceği tutarı belirtir.

10. Buradaki tutar saymanlık tarafından açmış olduğu kişi borcu dosyasına istinaden emanetinden mahsup işlemi yapması gereken tutarı belirtir.

9 thoughts on “Duyuru 3 ( Kişi Borcu Tablosu-GSS Detaylı Anlatım)”
 1. bizde askere 21 eylülde giden ve eylül maaşını tam alan öğretim görevlisi için yükümlüsü bulunduğundan aylıksız izine ayrılır yaptık GSSP kesilir yaptık. 14 ekimde görev başlayacak ekim maaş bordrosunda sadece gssp kesintisi 511,45 gözüküyor.ELEN GEÇEN 0 TL

  yukarıdaki tabloyu mu yapmam gerek bu kişi için orada da gssp kesintisi var zaten ama ekim maaş bodrosunda bu konuyu anlamadım.

  kesenk göderilmeden bahsettiğiniz ekim ayı maaş keseneklerini mi kastediyorsunuz acaba

  yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Merhaba Rüstem bey
   Bu tabloyu kullanabilmeniz için kurumun keseneklerini göndermemiş olmanız gerekiyor. Örnek olarak kasım ayını baz alalım. Kişi 20 kasımda ücretsiz izne ayrılacak ve bakmakla yükümlülüğü olduğunu varsayalım. Siz kurumun keseneklerini gönderirken kişi için 15-20 kasım arasını yani 6 günlük kesenek göndereceksiniz. Kalan 24 gün için ise gss göndermeniz gerekir. Bu tablo kesenekler gönderilmeden bakmakla yükümlülüğü olan personel için kullanılacaktır.

   1. ilginiz için tsk ederim hasip bey.

    21 eylülde gitti 14 ekimde göreve başladı aylıksız gssp kesilir işlemi yapıldı eylül maaş kesenekleri 30 gün gönderildi şu durumda hangi tabloya göre işlem yapacam ve kişi borcu çıkınca sgk dan isteyeceği tutar varmıdır.

    1. Rüstem bey 2. nolu tabloyu kullanmanız gerekiyor. Siz Eylül ayında kişi için tam kesenek gönderdiğinizden dolayı kişiye Eylül ayına ait borç çıkartmanız gerekiyor. Fazla yatırdığınız primleri deSGK’ dan geri almanız gerekiyor. Ekim ayı için nasıl bir işlem yaptınız ?

     1. bugün itibariyle göreve başladı aylıksız ücrete ayırdık ekim ayı için yaptığımız bir işlem şuan yok .Münferit maaş yapabiliriz. Fazla yatırılan primler için sgk ya üst yazımız yazacağız .Bunlar hangi primler hangilerini geri alacagız.

      İlgili kişinin bu ayki kesenk gönderimi nasıl olacak acaba ..

Bir cevap yazın