Yazıyı Paylaş

 E-Bildirge uygulamamızın yeni versiyonu olan E-BildirgeV2 ile E-Bildirgedeki özelliklerin yanı sıra Muhtasar Prim ve Hizmet Belgesi ile getirilen tahakkuk nedenleri ve tahakkuk dönemi ve hizmet dönemi kavramları getirilmiştir.  Aylık Prim ve hizmet belgesi geçmiş dönemler için de gönderebilmektedir. Geçmiş dönemler anında onaylanmayıp Sosyal Güvenlik Merkezince onaylandıktan sonra kesinleşmektedir.

Özel bütçeli kurumlar ve genel bütçede typ kapsamında işçi çalıştıran birimler eskiden kullanmış oldukları ebildirge ekranı yerine ebildirge v2 ekranını kullanacaklardır.

Aşağıdaki linkten kılavuzu-excel şablonunu ve örnek ekran görüntülerini indirebilirsiniz. Ayrıca lütfen açıklamaları okuyunuz. ( Mozilla firefox tarayıcısında hata vermektedir diğer tarayıcılardan indirme işlemini yapmanızı tavsiye ederiz.)

[boombox_download_button file_url=”https://uzmanmutemet.com/wp-content/uploads/2020/01/ebildirgev2.rar” external_url=””]İndir[/boombox_download_button]

E-bildirge v2 girişi

e-sgk şifreniz ile ebildirgev2 uygulaması üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. E bildirge geçmiş dönem ve diğer işlemleri yapmak adına e-bildirge v2 uygulamasına buradan giriş sağlayabilirsiniz: ebildirgev2

E bildirge versiyon 2 sistemine giriş için sgk e bildirge şifrenizi hatırlamıyorsanız ya da değiştirmek istiyorsanız şifre linke tıklayınız.

E-Bİldirge V2 uygulaması

Yukarıda da belirttiğimiz üzere v2 sgk sistemi geçmiş aylık prim ve hizmet belgelerini görüntüleyebileceğiniz ve süresi geçmiş prim belgelerini sistemden giriş sağlayabileceğiniz bir uygulama. V2 bildirge uygulaması ile yapılabilecek işlemleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Bildirge v2 sistemi ile kanuni verilme süresi geçmiş aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini geriye dönük düzeltme talebini online olarak girebilirsiniz.
 • Sgk e bildirge ekranı üzerinden göndermiş olduğunuz bildirgeleri işveren v2 sisteminden görüntüleyebilirsiniz.
 • XML formatındaki aylık prim ve hizmet belgelerini e bildirgev2 sisteminden toplu olarak girebilirsiniz.
 • E sgk v2 sisteminden girmiş olduğunuz aylık prim ve hizmet belgelerinin onaylanıp onaylanmadığı v.s. konusunda son durumu görüntüleyebilirsiniz.
 • Geçmiş dönemde vermiş olduğunuz aylık prim ve hizmet belgesindeki teşvik kanun numarasının başka bir teşvikli değiştirilmesi ile ilgili aphb girişi yapabilirsiniz.

Sgk e-bildirge v2 xml dosyası

Eğer toplu olarak aylık prim ve hizmet belgesi girişi yapacaksanız xml dosyasını kullanarak gönderebilirsiniz. E bildirge v2 uygulaması için xml formatı normal e bildirgeye göre farklı. Sgk v 2 sistemi için kullanmanız gereken xml dosya formatını buradan indirebilirsiniz: 
sgk bildirge v2 xml dosyası indir

E-BildirgeV2 aylık prim ve hizmet belgesi girişi

V2 ekranından aylık prim ve hizmet belgesi girişini nasıl yapacağınız konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ebildirge2 sistemi için hazırlanan sgk uygulama v2 kullanım kılavuzunu takip ederek bilgi edinebilir ve sgk v2 ekranı aracılığı ile kolayca bildirge girişi yapabilirsiniz. E-bildirgev2 kullanım kılavuzunu indirmek için tıklayınız.
 ebildirge 2 kullanım klavuzu indir.

[boombox_download_button file_url=”https://uzmanmutemet.com/wp-content/uploads/2020/01/ebildirgev2.rar” external_url=””]İndir[/boombox_download_button]

12 thoughts on “E-Bildirge V2 ( Kullanım Kılavuzu- Excel Şablonu – Örnek)”
 1. ebildirge 2 kullanım kılavuzu yeni bir girişi işlemini anlatmıyor .iptal işlemini anlatıyor .dolayısıyla bize yeni giriş için yardımcı olacak bir doküman henüz mevcut değil maalesef:(

   1. MERHABA HASİP BEY
    KAMUDA GENEL BÜTÇEYE BAĞLI MAAŞ ALIYORUZ PRİMİ V2 ÜZERİNDEN YAPTIM.DÜN GİRİŞ YAPTIM FAKAT BUGÜN EKRANDA BİRŞEY GÖREMİYORUM. ACABA YANLIŞ YERDEN Mİ GİRİŞ YAPIYORUM YOKSA VERGİ DAİRESİNİN PROGRAMINI MI İNDİRİP GİRİŞ YAPMAM GEREKİYOR. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER

 2. Bildiğiniz gibi Muhtasar ve prim Hizmet Beyannamesi düzenlemesi mart ayına ertelendi. Yalnız ocak ayı bildirgemizi sgk v2 uygulaması üzerinden vermemiz gerekiyormuş. Buraya da girdiğimizde ilgili belge işlemleri kısmında tahakkuk nedeni kısmında işaretleyebileceğimiz üç şık var. A Yasal süresi içerisinde verilmiş APHB, B Yasal süresi dışında verilmiş APBH şıklarından birini seçmemiz gerekiyor. Ben de A şıkkını yani yasal süresi içerisinde şıkkını seçtiğimde B şıkkını seçmem gerektiği hatası alıyorum. Ben Ocak ayı bildirgesini düzenlemek istediğim için A şıkkını seçmem gerekmez mi? Daha önce sgk eski sistemi üzerinden yıllarca sorunsuz bir şekilde bildirgemizi veriyorduk. V2 versiyonu biraz karışık galiba.

  1. V2 uygulaması ile ilgili örnek dosya bildirge iptali ile ilgili. Bu V2 uygulaması ile prim bildirgesi yeni olduğundan bu konuda detaylı bir örnek çalışma yaparsanız memnun oluruz.

 3. V2 EKRANINDAN XML DOSYASI OLARAK YÜKLEDİM. AMA SİCİL NUMARASI BÖLÜMÜ KIRMIZI RENK OLUP HATA VERİYOR. İLGİLİ SÜTÜNU SEÇİP TC DEN SORGULA DEDİĞİMDE DÜZELTİYOR AMA GÜNCELLEME TUŞUNA BASTIĞIMDA GÜNCELLEMİYOR. BU SORUNU ÇÖZEN OLDU İSE BİLDİREBİLİR MİSİNİZ RİCA ETSEM ?

Bir cevap yazın