antique bills business cash
Yazıyı Paylaş

ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU

Bakan Selçuk 2021 asgari ücret rakamının, 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendiğini duyurdu. Bakan Selçuk: “Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir.” dedi.

AGİ Nedir ?
Bireyin ya da geçim düzeyini sağlayacak bölümün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılması durumuna Asgari Geçim İndirimi adı veriliyor. Başka bir deyişle de, devletin bir çalışan kişinin bakmakla yükümlü olduğu şahıslara bakarak, çalışanın ödemiş olduğu gelir vergisinin çalışana iade edilmesi olarak da tanımlanıyor.

Çalışan kişilerin, geçim standartlarını iyileştirmek için ödedikleri gelir vergisi miktarından düşülen bir tutar olan Asgari Geçim İndirimi, çalışanın bu oranda daha az vergi vermesine fayda sağlıyor.

Ücreti, gerçek usulde vergilendirilen her birey Asgari Geçim İndiriminden yararlanabiliyor. Özetle; Gelir Vergisi Kanununda bulunan 61. Maddeye göre ücret alan kişiler, bu indirimden yararlanabiliyor. Çocuk hangi şahıs üzerinden sağlık sigortasına tabi tutulduysa, Asgari Geçim İndirimi de o şahsa ödeniyor.

18 yaşından küçük veya 18 yaşından büyük ve öğrenim gören çocuklar ise; mükellefle birlikte oturuyor ve mükellef tarafından bakılıyorsa Asgari Geçim İndirimi alabiliyor. Bu durumda, 18 yaşından büyük ve çalışmayan çocuklar için Asgari Geçim İndirimi ödenmiyor.

AGİ Hesaplaması nasıl yapılır ?

AGİ mevcut yılın asgari ücret ödemelerine göre belirlenir. Yılın ilk dönemi asgari ücretin ne kadar olacağı belli olduktan sonra yıllık toplam da hesaplanır ve çıkan tutar AGİ indirim oranı ile çarpılır. Çıkan sonuç en düşük gelir vergisi oranı %15 ile çarpılarak bulunan değer 12’ye bölünür. Son çıkan rakam AGİ miktarıdır.

AGİ’nin fazla hesaplanması yada eksik hesaplanması durumunda ne yapmak gerekir ?

Asgari geçim indirimi bir gelir değil bir indirim oranıdır. Sehven kişilerin maaşların fazladan yansıtılan agi oranları tespit edilirse geriye dönük kişiye borç çıkartılır. Eksik verilmesi durumunda ise saymanlıklara üst yazı yazılarak gelir vergisi iadesi istenebilir.

2 thoughts on “Asgari Geçim İndirimi (AGi) – 2021 yılı Agi oranları”
  1. Agi hesabı yapılırken virgülden sonraki üçüncü basamak yukarı mı yuvarlanır, aşağı mı yuvarlanır? Yoksa 5 ve üstü yukarı, 4 ve altı aşağı mı yuvarlanır? Bu hesaplama ın doğrusu hangisidir, doğrusunu bilen var mı acaba?

Bir cevap yazın