man holding a megaphone
Yazıyı Paylaş

DUYURU EKİNDEKİ TABLOYU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ..

04.01.2020 TARİHİ İTİBARİYLE GENEL BÜTÇE KURUMSAL DÖNÜŞÜM (DETAY TABLO)

İndir “ekliste”

1598292730.xlsx – 1479 defa indirildi – 11,35 MB

Duyuruyu indirmek için linke tıklayınız.

İndir “kbsduyuru.05-01-2020”

kbsduyuru2020-14.pdf – 655 defa indirildi – 395,89 KB

Bilindiği üzere 2020/14 sayılı KBS Duyurusu ile Eki Kılavuzda, 2021 yılında uygulanacak Performans Esaslı Program Bütçe Tertip yapısı ve Sistemde yapılacaklara ilişkin gerekli açıklama yapılmıştı.

Ancak, Sistem üzerinde yapılan inceleme ve merkeze gelen çağrılar nedeniyle harcama birimlerinde yetkilendirilen Gerçekleştirme Görevlisi (Maaş Mutemedi) tarafından yapılacak işlemlere ilişkin aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Buna göre harcama birimlerinde yetkilendirilen Gerçekleştirme Görevlisi (Maaş Mutemedi) tarafından;

1. Merkezden otomatik olarak dönüştürülen Harcama biriminin Kurumsal Kodu ile Harcama Biriminin kodunun (Sistemde ana ekranda yeni Kurum ve Birim Kodu olarak gözükmektedir) mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Özellikle özel bütçeli idarelerin bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu bilgilerde eksiklik ya da hata varsa, ivedilikle merkeze çağrı açılmalıdır.

2. Maaş ödeme dönemi süresinin sınırlı olması nedeniyle yeni program bütçe yapısına uygun her bir harcama birimi için Tek Bir Program Bütçe Tertip bilgisi girilmek suretiyle maaş hesaplama işleminden önce mutlaka bilgi girişi tamamlanmalıdır. Merkezden yüklenen Milli Eğitim Bakanlığı taşra birimlerinde eksik olan tertipler merkezden girilecek olup, bunun için çağrı açılması gerekmektedir. 

3. Yeni Bütçe Tertip Girişi ekranında bulunan ekonomik kod 4 düzey girişi ile ilgili harcama biriminde herhangi bir bilgi girilmesine gerek yoktur. Ödeme Emri Belgesi oluşurken ve Muhasebe Birimine aktarılırken doğru ekonomik koda Sistem otomatik aktarmaktadır.

4. 04.01.2020 tarihi itibariyle Sistemden alınan ve analiz edilen Kurumsal Dönüşüm Tablosu ektedir (EK 1- Genel Bütçe ve Ek 2- Özel Bütçe) . Bu tabloda, Memurlar için Genel ve Özel Bütçe olarak iki tablo oluşturulmuş ve program bütçe tertip girişi yapılmayan, farklı yapılan ve merkezden yapılan kontrollerde hatalı tertip olabileceği değerlendirilen hususlar, Tablonun Açıklama sütununda belirtilmiştir.

Harcama Birimlerinde yetkilendirilen Gerçekleştirme Görevlisi (Maaş Mutemedi) tarafından program bütçe tertip bilgisi mutlaka kontrol edilmeli ve bağlı bulundukları Strateji Birimleri ile görüşülmek suretiyle Sisteme girilmelidir.

Bilgilerini ve maaş ödeme döneminde sıkıntı yaşanmaması bakımından yapılan açıklamalara göre gereken işlemlerin ivedilikle yapılması hususunda gereğini önemle arz/rica ederim.

Bir cevap yazın