close up photo of fire
Yazıyı Paylaş

1- MEMUR 14 GÜNLÜK FARK MAAŞ İŞLEMLERİ;

 Bilindiği üzere, Personel Ödemeleri 2021 Yılı Yeni Yıl İşlemleri Kılavuzunun “A.3- 14 Günlük Fark Maaş İşlemleri” başlıklı bölümünde 14 Günlük Fark Maaş İşlemleri ile ilgili ayrıca duyuru yapılacağı belirtilmişti.

Bu çerçevede, Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sisteminde (KPHYS) katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük fark maaş hesaplama işlemi 18.01.2021 tarihinde harcama birimlerinin kullanımına açılacak olup, 14 günlük fark maaş işlemleri aşağıdaki açıklamalara göre yapılacaktır;

İndir “14 GÜNLÜK FARK MAAŞ İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ KBS DUYURUSU”

14-GUNLUK-FARK-MAAS-ISLEMLERI-ILE-ILGILI-KBS-DUYURUSU.pdf – 259 defa indirildi – 500,92 KB

#14günlük #farkmaaş #katsayıfarkı

1.1- 14 Günlük Fark Maaş Hesaplama İşlemleri

 Bilindiği üzere, katsayı artışından kaynaklanan 14 Günlük Fark Maaş Hesaplaması işlemi, 01 Ocak 2021-14 Ocak 2021 maaş dönemine ait maaş hesaplaması eski katsayı üzerinden hesaplanan kamu personeli için yapılmaktadır.

Bu nedenle, 01.01.2021 tarihinden sonra işe başlayan ve Ocak-2021 dönemi tam maaşı ile birlikte (varsa) 01-14 Ocak 2021 dönemi kıst maaşı yeni katsayı üzerinden hesaplanarak ödenen personele, fazladan tekrar 14 günlük fark maaşı hesaplaması yapılmaması gerekmektedir.

Ancak, 15.12.2020-14.01.2021 maaş döneminde eski katsayı üzerinden maaşı hesaplanan kamu personelinden, çeşitli nedenlerle (nakil vb) “Fark Maaş Bilgi Girişi Formunda” kaydı bulunmayan ve bilgileri aktarılmamış olanların, bu forma bilgilerinin aktarılabilmesi işlemi 14 Günlük Maaş İşlemleri menüsünde bulunan “MAAŞ FARK TABLOSUNA AKTARMA” Formunda, Personel No alanına ilgilinin personel numarası yazılarak SORGULA butonuna tıklandıktan sonra AKTAR butonuna tıklanarak ilgili personelin 14 Günlük Fark Maaş Bilgi Girişi formuna aktarımı yapılacaktır.

 1.2- Aralık Ayı Maaşları Ödendikten Sonra Harcama Biriminin Maaş Ödemesini Yapan Bankasının Değiştirilmiş Olması (Ocak Ayı Maaşlarının Yeni Banka Şubesince Ödenmiş Olması)

Harcama biriminin banka şubesi değişikliği nedeniyle Ocak ayı maaşları yeni banka şubesince ödenmiş olması durumunda, personelin 14 günlük fark bilgi girişinde önceden kayıtlı olan banka şubesi değişikliği/güncelleme işlemi harcama birimlerince 14 Günlük Maaş İşlemleri menüsünde bulunan “14 Günlük Fark Tablosuna Banka IBAN Bilgileri Aktar” formundan yapılacaktır.

 1.3- Diğer Tazminat Bilgi Girişi Formundan “27-Fark Tazminatı” ve “29-Devir ve Özelleştirme Fark Tazminatı” Koduyla Giriş Yapılan Personelin 14 Günlük Fark Maaşları

Özelleştirme nedeniyle başka kamu kurum ve kuruluşlarından gelen ve sistemde Diğer Tazminat Bilgi Girişi Formunda Tazminat kodu “27- Özelleştirme Fark Tazminatı” veya “29- Devir ve Özelleştirme Fark Tazminatı” girilen personele 14 günlük fark maaş hesaplaması yapılmamaktadır.

 Ancak, bu kodlar hatalı olarak girilmiş veya kurumda çalışan emsali personelinin maaşıyla karşılaştırılmak suretiyle (fark tazminatı hesabında 4046 sayılı Kanunun 22 nci maddesinin beşinci ve altıncı fıkralarında sayılan ödemeler dikkate alınmalıdır) fark ödenmesi gerekiyorsa, 14 Günlük Fark Maaş Bilgi Girişi Formunda Diğer Tazminat Bilgi Girişi Tablosundan 27- Özelleştirme Fark Tazminatı ya da 29- Devir ve Özelleştirme Fark Tazminatı kodunun silinip, 14 günlük fark maaşın yeniden hesaplatılması gerekmektedir.

2- KADRO KARŞILIĞI SÖZLEŞMELİ PERSONELİN 14 GÜNLÜK FARK MAAŞ İŞLEMLERİ;

Kadro karşılığı sözleşmeli personel için 14 günlük fark maaş hesaplamaları 19.01.2021 tarihinde açılacaktır.

 3- 4/B SÖZLEŞMELİ PERSONELİN 14 GÜNLÜK FARK ÜCRET İŞLEMLERİ;

4/b sözleşmeli personel için 14 günlük fark ücret hesaplamaları 19.01.2021 tarihinde açılacaktır.

 4- SİSTEM ÜZERİNDE KONTROL;

 Hesaplama işlemi yapıldıktan sonra mutlaka Bordro İcmal, Banka Listesi ve Ödeme Emri Belgesi karşılıklı kontrol edilmelidir.

Ayrıca, Sözleşmeli Personel ile Kadro Karşılığı Sözleşmeli Personelin ESKİ VE YENİ brüt sözleşme ücretleri ile artış oranını gösteren kontrol raporu mutlaka kontrol edilmelidir.

5- 14 GÜNLÜK FARK MAAŞ HESAPLAMALARINA İLİŞKİN BANKA LİSTELERİNİN İLGİLİ BANKALARA ELEKTRONİK ORTAMDA GÖNDERİLMESİ;

 14 Günlük Fark Maaş Hesaplamalarına ilişkin banka listelerinin ilgili banka şubelerine merkezden elektronik ortamda aktarılmasına yönelik çalışmaların devam etmesi ve 14 günlük fark maaş banka listelerinin henüz tamamlanmamış olması nedeniyle, harcama birimleri tarafından önceden olduğu gibi disket, cd, e-posta vb. yöntemlerle ilgili banka şubelerine ulaştırılması gerekmektedir.

Bilgilerini ve fark maaş ödemelerinde aksama yaşanmaması için muhasebe birimleri ile harcama birimleri tarafından gerekli tedbirlerin alınması hususunda gereğini önemle arz/rica ederim.

Bir cevap yazın