stars
Yazıyı Paylaş

16 Mart 2021 tarihinde yayınlanan SGK duyurusunda p.e.k. farklarının SGK tarafından resen(otomatik) oluşturulacağından kurumların işlem yapmayacağı söylenmişti.

Bugün itibari ile henüz tahakkuklar oluşturulmamış ve Kesenek bilgi sistemine yansıtılmamıştır.

Tahminlerimize göre önümüzdeki hafta Sgk tarafından tahakkuklar oluşturulacak ve ilgili kurumlar tahakkuk kısmında yazan tutar kadar MYS’den ödeme emri kesecektir. Duyuruda belirtilen son tarih 31 Mart tarihini büyük ihtimal ile uzatacaklardır. 2 gün içinde kurumların ödeme evraklarını hazırlayıp bankaya yetiştirme imkanı yoktur. Bu yüzden tarih yaklaşıyor diye manuel yapmanıza gerek yoktur.

SGK’yı beklemeyip manuel yapan kurumlar için iki ihtimal vardır. Sgk tarafından yine kayıt oluşturulur ama mükerrer olduğu için silinir. Ya da ilgili kurum tarafından zaten tahakkuk oluşturulduğu için sistem otomatikman tahakkuk oluşturmayabilir. Önümüzdeki günlerde bu durum daha netliğe kavuşacaktır.

MYS’den ödeme emri keserken ihtiyaç duyan üyelerimiz için P.E.K. farklarını hesaplama tablosunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

İndir “Asgari Ücretin Altında Kalan 5510 Sy. Kanuna Tabi Personelin Prim Fark Bordrosu”

Asgari-Ucretin-Altinda-Kalan-5510-Sy.-Kanuna-Tabi-Personelin-Prim-Fark-Bordrosu.xlsx – 6004 defa indirildi – 21,57 KB

Aşağıdaki videomuz daha önce hazırlanmıştır. Videoda MYS’den ödeme emri kesmeniz için örnek bulunmaktadır.

Bilgilerinize..

2 thoughts on “P.E.K. Farkları Hakkında + P.E.K. Farkı Hesaplama Tablosu”
  1. Mrb Hasip Bey. Paylaşımlarınız için Allah razı olsun sizden. EPK yaparken sadece MYS’den mi ödeme emri belgesi yapacağız bu yeterli mi. Sizin daha önceki bir videonuzda ocak ve şubat ayını seçip sonra gün bölümüne enter diyorsunuz sonra hayır onaylamıyorum diyorsunuz ya o işlemi yapacakmıyız onaylıyorum diyip gönderecekmiyiz?

    1. Arda bey merhaba ilk videomuzda SGK tarafından resen yapılma olayı yoktu. Kurumların manuel yapacakları sgk primleri için örnek yapmıştık. Son videoda SGK tarafından resen oluşturulacağı için tabloya ihtiyaç olmayabilir. Ama bazı kurumlarda saymanlıklar yine de çeşitli ödemler tablosunu istemişler bilginiz olsun. Siz mys’den ödeme emri kesmeniz yeterlidir. Son videoyu örnek alınız.

Bir cevap yazın