blue and red galaxy artwork
Yazıyı Paylaş

Merhaba Sayın Üyelerimiz

EK BİLGİ : 28/07/2021. SGK tarafından yapılan 30 Temmuz’a kadar uzatılan süre sadece Özel EK BİLGİ : 28/07/2021. SGK tarafından yapılan 30 Temmuz’a kadar uzatılan süre sadece Özel bütçeli kurumlarda muhtasar beyanname içindir. Fakat çoğu genel bütçeli kurumda duyuruyu yanlış anlayıp e-bildirgeleri vermemiştir. SGK’ya GENEL BÜTÇELİ kurumlardan şikayetler gitmektedir. Sanırım genel bütçeli kurumlara çıkan cezalarda affa gidilebilir bu şahsi görüşümdür. Çünkü çoğu genel bütçeli kurumda işçi ve 4B li personel için e-bildirge vermemiştir.

Temmuz ayında bayram tatili nedeni ile Memurlar için Kesenek Bilgi sisteminden yapılan işlemler 26 Temmuz’a kadar uzatılmıştı. Normalde 25 Temmuz son bildirim tarihi olmasına rağmen haftasonu’na denk geldiği için 26 Temmuzda da bildirim verilebilir. Ayrıca işçiler ve 4b’li personel için giriş ekranı e- e-beyanname sistemleri için 30 Temmuz’a kadar uzatıldığına dair önceki günlerde duyuru yayınlandı. Maalesef bazı üyelerimiz memurlar içinde sürenin uzatıldığını düşünüp asıl kesenek primlerini göndermemişler. Bugün yaklaşık 30 üyemiz ile görüştüm. Duyuruyu yanlış anlayıp son tarih 30 temmuz diye düşündükleri için memurlar için asıl primleri göndermeyip cezaya düşmüşlerdir.

Öncelikle ceza yiyen üyelerimize geçmiş olsun diyor ve Temmuz ayında en azından 1 kişiyi bile zamanında asıl vermişler ise diğerleri için ek sgk primi gönderebilirler. Konu ile ilgili sorularınız olursa lütfen iletişime geçiniz.

Memurlar için son tarih :26 Temmuz ( Bu saatten sonra asıl bildirge gönderirseniz cezadan kurtulamazsınız.)

İşçi ve 4b’li personel içn son tarih: 30 Temmuz’dur.

Aşağıdaki duyuru işçi ve 4B’li sözleşmeli personel içindir. ( Kesenek bilgi sistemi için değildir.)

2021 Yılı Haziran Ayına İlişkin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin Verilme Süresinin Uzatılması Hakkında Duyuru
14.07.2021
Gelir İdaresi Başkanlığınca yayımlanan 8 Temmuz 2021 tarihli ve 136 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri ile 26 Temmuz 2021 günü sonuna kadar verilmesi gereken Katma Değer Vergisi, Damga Vergisi ve Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 30 Temmuz 2021 Cuma günü sonuna kadar uzatılmıştır.

Bu nedenle, işverenlerimizin bildirimlerini süresinde yapabilmeleri için Türkiye genelinde 2021 yılı Haziran ayı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin “Sigorta Bildirimleri” ne ilişkin kısmının da son verilme süresi 30 Temmuz 2021 Cuma günü sonuna kadar uzatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/kurumsal/merkez-teskilati/danisma_birimleri/basin_ve_halkla_iliskiler_musavirligi/anasayfa_duyurular/duyuru_20210714_44

Ayrıca 14 Temmuz tarihinde memurlar için keseneklerin son tarihinin 26 Temmuz olduğu hakkında bu grupta ve facebook grubunda paylaşım yapılmıştır.

Bir cevap yazın