Yazıyı Paylaş

Mali Yönetim sisteminde yeni entegre edilen SGK Emanet modülü ile ilgili ayrıntılı anlatıma ait video aşağıda linkte mevcuttur.

MYS’de yayınlanan duyuruyu ve örnek kılavuzu indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

İndir “SGK Modülü Uygulama Kılavuzu”

SGK-Emanet-Odeme-Entegrasyon-Kilavuzu.pdf – 2214 defa indirildi – 1,50 MB

“Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler” konulu, 29/07/2021 tarihli ve 340913 sayılı yazıda yer alan işlemlere ait ödemelerin elektronik ortamda borca dayalı olarak yapılmasına yönelik Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sistemi ile entegrasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Bu kapsamda, 06.09.2021 tarihinden itibaren SGK ya yapılacak ödemelerde harcama birimleri tarafından Mali Yönetim Sistemi (MYS) üzerinden borç sorgusu yapılacak ve SGK sistemindeki ilgili borç ile ödeme eşleştirilerek işlemler gerçekleştirilecektir.

Buna göre;1- Memur, sözleşmeli personel ve işçilerin maaş ve ücretlerinden kesilen sosyal güvenlik primi ve kesenekleri, harcama birimlerince Mali Yönetim Sistemi (MYS) üzerinden borç sorgusu yapıldıktan sonra muhasebe birimlerince SGK hesaplarına aktarılacaktır. Uygulama ile muhasebe sisteminde harcama birimlerine ait bekleyen SGK emanetleri MYS’de görüntülenecek, işyeri sicil numarası ile borç sorgusu yapılacak, gelen borç bilgisi ile ilgili emanetlerin eşleştirilmesi sonrasında SGK’nın banka hesabına ödemeler gerçekleştirilecektir.

2- Kesenek ve prim ödemeleri dışında yapılan idari para cezaları, geçmişe dönük olarak yapılan maaş ve ücret ödemelerinden yapılan kesintiler, kira ve fatura ödemeleri, güvenlik korucularının prim ödemeleri gibi ödeme emri belgesi ile direkt SGK hesaplarına aktarılan tutarlar da MYS üzerinden borç sorgusu yapılarak ödenecektir.

3- SGK emanetleri için kullanılacak memurlar için 12 haneli işyeri sicil numarası merkezden toplu olarak eklenecektir. İlgili sicil numarasının muhasebe birimince kontrol edilerek, hatalı olması durumunda Muhasebe sisteminde İdari İşlemler>Harcama Birimi İşlemleri ekranından ilgili vergi kimlik numarası sorgulanarak “Güncelle” butonu ile “SGK İşyeri Sicil No ları” alanında güncellenecektir.  

4- İşçi/Sözleşmeli personel için MYS de borç sorgulaması sırasında kullanılması gereken 26 haneli işyeri sicil numaraları ise muhasebe birimlerince İdari İşlemler>Harcama Birimi İşlemleri ekranından ilgili harcama birimi vergi kimlik numarası sorgulanarak “Güncelle” butonu ile eklenecektir. Ödemelerde gecikmeye sebebiyet vermemek açısından bu işlemlerin 08.09.2021 Çarşamba günü mesai bitimine kadar tamamlanması gerekmektedir.

5- Entegrasyon kapsamında yapılacak işlemlere yönelik hazırlanan kılavuz ve  birimlere iletilen yazıya aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

#sgk #mys #emanetmodülü

8 thoughts on “MYS-SGK Emanet Modülü-Prim/Kesenek Gönderme İşlemi”
 1. Arkadaşlar tekrar söylüyorum.
  1. Bu işlem genel bütçe içindir.
  2. Borç sorgulama yapmanız için bildirge vermiş olmanız gerekiyor.
  3. MYS’de emanetteki sgk ları görmeniz için Mal müdürlüğünün sizin işleminizi daha önceden onaylamış olması gerekiyor.
  4. İşlem süresi içinde ayın 15’inden sonra bildirgeleri yaptıktan sonra MYS’den işlem yapabilirsiniz.
  5. İşlemler eskisi gibi değişen tek şey Sgk primleri için MYS sisteminden onaylama yani ilişkilendirme işlemi yapıyorsunuz.

 2. Hocam kuruş farkı bile yok. Fakat Emanetleri Kaydederken Örnek : Keseneklerin Toplam Tutarı :425.126,88 + Ücretsiz İzin 2374.46 = 427.501,34
  Yukarıda Emanet Toplamında bu tutar yazıyor. Bu Tutarı Yüklemek İçin (Hem Kesenek Hem Ücretsiz ) tıkladığımda!!!!!!! Çoklu Emanet Seçimlerinde tek bir borç seçebilirsiniz diyor.. İki Emanetten birini seçince ise ”Birden fazla emanet seçiminde toplam emanet tutarı ve borç tutarı birbirine eşit olmalıdır!” diye ikaz veriyor kaldım öyle:)

 3. Hasip bey merhaba bir uzman görüşü daha almam lazım
  4/b sözleşmeli ücretlerinin toplamı ve MYS de sorgulama yaptığımda
  Seçili emanet toplam tutarı: 62,655.09
  Borç Tutarı ise : 64.326,62
  aradaki Fark 1671,53
  Böyle bir ödeme KBS ve MYS üzerinden yapmadım. Zaten bu tutarda herhangi bir ödeme fişi de yok
  Yalnız SGK Ağustos keseneklerini yeni yükledik yüklenen ağustos ayı keseneklerine nöbetten kesilen SGK Kesintilerini nöbetle ilgili kişilere artırımlı bildirimle yapıyoruz.onları yükledik
  Soru Şu : Ağustos ayı 4/ B SGK KESENEKLERİNİ EMANETTE KALMASIN DİYE DEFTERDARLIK MUHASEBE BİRİMİ AĞUSTOS AYININ SONDA SGK YA GÖNDERİYOR. Ağustos sonunda gönderilen kesenek tutarlarının SGK V2 Girişleri yüklemeleri yeni yapıldı.Yeni yüklenen bu kesenk toplamında 1671,53 Nöbetten oluşan fark var bunu görme ihtimali varmı? Ama dediğim gibi biz bu nöbeti Ağustos Ayı Nöbeti Olduğu İçin Ağustos Ayı Bildirimine yükledik

Bir cevap yazın