person using a smartphone
Yazıyı Paylaş

PERSONEL ÖDEMELERİ İLE İLGİLİ 2021/12 SIRA NOLU KBS DUYURUSU

 KBS İKİ ADIMLI KİMLİK DOĞRULA YÖNTEMİ:

Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sisteminde (KBS) kullanıcı olarak tanımlanan Kamu personelinin Sisteme giriş işlemlerinde güvenli kimlik doğrulaması ile giriş yapabilmelerine yönelik gerekli yazılımsal çalışma tamamlanmış ve 15.12.2021 tarihinden itibaren İki Adımlı Kimlik Doğrulama Yöntemi ile Sisteme giriş yapılmasına karar verilmiştir.

İndir “KBS İKİ ADIMLI KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİ”

1095158259.pdf – 1022 defa indirildi – 722,08 KB

Bu kapsamda, 5018 sayılı Kanunun 33 üncü maddesi “Elektronik ortamda oluşturulan ortak bir veri tabanından yararlanmak suretiyle yapılacak harcamalarda, veri giriş işlemleri gerçekleştirme görevi sayılır. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin esas ve usuller Maliye Bakanlığınca belirlenir. Gerçekleştirme görevlileri, bu Kanun çerçevesinde yapmaları gereken iş ve işlemlerden sorumludurlar.” hükmü uyarınca, KBS’ de tanımlı rolü olan kullanıcıların Sisteme giriş yaparken SMS doğrulamasında kullanılacak cep telefonu bilgilerini girebilmeleri için uyarı gelecek ve cep telefonu numarası ekleme ekranına otomatik yönlendirileceklerdir. Bu ekrandan, cep telefonu bilgileri girilip kaydedildikten sonra, cep telefonuna SMS Yöntemi ile gelen doğrulama kodu girilerek Sisteme giriş yapılabilecektir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için hazırlanan uygulama kılavuzu duyurumuz ekinde yer almaktadır.

Bilgilerini ve 15/12/2021 tarihinden itibaren başlayacak yeni uygulama nedeniyle maaş/ücret ödemelerinde herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi bakımından muhasebe birimleri ile harcama birimleri tarafından gereken tedbirlerin alınması hususunda gereğini arz/rica ederim.

Bir cevap yazın