Yazıyı Paylaş

Eşleri İsteğe Bağlı Sigortalı Olan Memur Aile Yardımı Alabilir mi? isteğe bağlı sigorta yaptıran eş için aile eş yardımı ödenir mi ?

Devlet memurunun eşinin 5510 sayılı Kanunun 50 inci maddesi kapsamında isteğe bağlı sigortalı olması, ek 5 inci madde kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz şekilde çalışarak sigortalı olması veya geçici i 6 ncı maddesi kapsamında oturduğu evde imal ettiği ürünleri işyeri açmaksızın satmak suretiyle sigortalı olması halinde, Devlet memuruna aile yardımı ödeneği verilip verilemeyeceği hususunda görüş talep eden ilgi yazı incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Aile yardımı ödeneği” başlıklı 202 nci maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında; “Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan………………..

Eşi isteğe bağlı sigortalı olan memur, aile yardımı ödeneği alıp, almaması ile ilgili Devlet personelin görüşünü indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

#isteğebağlısigorta #aileyardımı #bağkur #isteğe bağlı sigorta #görüş

Bir cevap yazın