Yazıyı Paylaş

Merhaba 15 Ocakta yürürlüğe giren yeni ek göstergeler sayesinde bu ay mutemet arkadaşlarımız epey zorlanacak. Lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz. Tavsiye niteliğindedir karar size aittir.

 1. 5510’a tabi personelin yeni ek gösterge girişi hem seç kısmından yada terfi kısmından yapılabilir. Eğer terfi olarak sadece kademe değişikliği var ise örneğin 5/1’den 5/2 yapılıyorsa terfinin girilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ama kıst terfi var ise, verilen terfi ile kişinin ek göstergesi değişiyorsa gün bazında da işlem yapıyor iseniz dilerseniz daha sonra manuel geriye dönük yapabilirsiniz.
 2. 5434’e tabi personelin ek gösterge değişiklikleri terfi kısmından yapılır. Seç kısmından yaparsanız artış uygulamaz dolayısı ile sgk primleri tutmaz. 5434’e ait personelin terfisi var ise örneğin 1/1’den 1/2 oluyorsa terfi kısmına ekleme yapabilirsiniz. Bir ay sadece 1 terfi girilebilir. Ama kıst terfi var ise, verilen terfi ile kişinin ek göstergesi değişiyorsa dilerseniz daha sonra manuel geriye dönük yapabilirsiniz.
 3. 5510’a tabi personelden açıkta olan yada ücretsiz izinde olan personel var ise seç kısmından yeni ek göstergeleri girebilirsiniz. Herhangi bir sakıncası yoktur. Ayrıca Ücretsiz izinde olan yada açıkta olan bir personel terfi moduna alınmaz.Kişiye sehven maaş vermiş olursunuz.
 4. 5434’e tabi personelden açıkta olan yada ücretsiz izinde olan personel var daha önce hazırlamış olduğum videoda seç kısmından işlem yapın dedim ama manuel giriş yapmayı da ihmal etmeyin dedim. Fakat katsayıya yansıtılan 16,48 lik zamdan dolayı daha sonra %30’a tamamlanacağı için tekrardan aradaki farkı hesaplamak ile uğraşmak yerine; bu ay herhangi bir işlem yapmayınız. Şubat ayında geriye dönük ek gösterge farkı ile ilgili örnek video hazırlarım. Bu yüzden şimdilik seç kısmından işlem yapmayınız. Tabiki karar sizlere aittir.
 5. 5434’e ait personelin ek gösterge değişikliğini sehven seç kısmından yaparsanız; işlemi geri almak için youtube kanalında bulunan 30 dakikalık videoda örnek yapılmıştır. 5434′ tabi personelin ek gösterge değişikliği kesinlikle terfi kısmından olması gerekir.
 6. 5434’e tabi personelden daha önce yüksek ek göstergeli bir kurumda çalışan personel, daha düşük ek göstergeli farklı bir kuruma atanırsa emeklilik ek göstergesi yüksek olandan giriş yapılmıştır.( 6 ay çalışma şartı aranır) Bu bağlamda kişinin ek gösterge değişikliği için emeklilik ek göstergesinin de eski kadrosuna istinaden artması gerekir.
 7. En yüksek devlet memur aylığı olan 9500 puan yine sabit kalmıştır. 600 puanlık artış yansıtılmamıştır.
 8. Doçent ünvanı alıp dr. Öğr. Üyesi kadrosunda bulunan personele danıştayın kararına istinaden 4800 ek gösterge ödenmekteydi. Fakat geçen yıl SGK kurumu 3600 olması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Yayınlanan ek gösterge listesinde Kadro ünvanı şartı konulduğu için artık atanmayıp sadece ünvan alan Doçentlerin de ek göstergesi Dr. Öğr. Üyesi üzerinden ödenecektir. Yani 4200 puan üzerinden işlem yapılacaktır.
 9. Kbs sistemi Üniversitede çalışan akademik personelden geliştirme ödeneği alan kişilerin tutarını yeni ek gösterge üzerinden hesaplamıştır. Fiilen çalışıp kazanılan bir hak olduğu için eski ek gösterge üzerinden hesaplaması gerekir. Ama sistemde düzeltme yapmazlar ise aynen bu şekilde ödeyebilirsiniz.
 10. Herkese 600 puan artış geldi ama hizmetli kadrosunda bulunan bir personelin ödeme aylığı 12/1 ise alamaz. 4. dereceye düşmesi gerekir.
 11. 5434’e tabi Açıkta olan yada ücretsiz izinde olan personeli sistem terfi kısmına almış olabilir. Kontrol ediniz.
 12. Sendikası %2’nin altında olan kişilerin toplu sözleşme desteği 750 puan, %2 nin üstünde olanların toplu sözleşme ikramiyesini 2119 puan üzerinden hesaplamıştır. Daha öncede sitede belirttiğimiz gibi Ocak 2023’ten itibaren geçerlidir.
 13. 5434’e tabi olan bir personelin Ödeme esası 3/1 emekli esası 1/1 ise kişinin göstergeleri farklı olur. İstinadan yapmanız lazım ama artış yansımayacaktır. Dolayısı ile aradaki artışı mecbur manuel yapmanız gerekecektir.
 14. Açıkta olan yada ücretsiz izinde olan personeli boşuna terfi kısmına alıp 600 puanlık artışı vermeyin. kişinin işlem kodunu tekrardan açıkta olan yada ücretsiz izin yaptığınız için sistem terfiyi zaten hesaplamaz ki yapılan işlem hatalıdır.
 15. Eğitim videolarında haberdar olmak için kanala abone olabilirsiniz. https://www.youtube.com/@hasipagircelik
  Hasip AĞIRÇELİK İletişim 0507 041 54 05

Bir cevap yazın