Yazıyı Paylaş

Merhaba Sayın Üyelerimiz
Ek gösterge değişiklikleri hakkında 4 tane video hazırlamamıza rağmen eski memurların ek gösterge değişikliğini ön yüzden yada istisnadan yaptıkları için primleri gönderirken hata alan üyelerimiz oldu. Ayrıca fark maaş ve refah farkı ile farklı sorular da geliyor. Bütün konularla alakalı ufak bir açıklama yapmak istedim.
1. 5434’e tabi personelin Asıl bildirgesini gönderirken kırmızı uyarı geliyorsa * Verileri kontrol et* Hatalı kayıtları düzelt dedikten sonra Örneğin: Kesenek sistemi 5.000 TL, KBS Maaş Sistemi 4.600 TL ise aradaki 400 TL Farkın ( Kişi payını kişiden tahsil edip, kalan tutarın da MYS’den ödeme emri hazırlayarak işlem yapılması gerekmektedir.
Örnek 2:Kesenek sistemi 5.000 TL, KBS Maaş Sistemi 5.600 TL ise aradaki 600 TL Farkın gelirlere kaydedilmesi gerekir.

Örnek 3: Videodaki örnekte 233,15 yapılmıştır. Ama siz verileri kontrol ettiğinizde Ödeme emri belgesi ile prim bildirgesi arasında diyelim 10 TL fark var ise sizin MYS’den hazırlayacağınız işlemin tutarı da 10 TL olacaktır. Lütfen dikkat ediniz. Yani illa artış tutarı kadar işlem yapılacağı anlamına gelmiyor. Aradaki farkı lütfen ama lütfen kontrol ediniz.
2. 5510’a tabi personelin primlerini yaparken bazı kişilerde PEK farkı olabilir. İşleme devam edebilirsiniz sistem zaten aradaki farkı otomatik olarak maaşta hesaplamıştır. Ayrıca bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

3. Primleri bildirirken sarı renk çıkıyorsa işleme yine devam edebilirsiniz. Herhangi bir sorun yoktur.

4. Ocak ayının primleri için fark maaş ve refah farkını beklemenize gerek yoktur. Hepsinin bildirgesi ayrıca verilecektir. O yüzden normal maaşların primlerini yapabilirsiniz.

5. %100 Artış ile ilgili MYS ÖEB hazırlama ile ilgili videoyu bu linkten izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=Py5O7Cp0tM4

6. Maaş avans kapatma ile ilgili daha önce video yayınladım. Videoda belirtilen işlemleri yaparak maaş avansını kapatabilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=Ogul9q_wsdI
Ocak ayı içinde yapmanız tavsiye edilir.

7. Refah farkı ve 14 günlük fark maaşlarla ilgili daha önce hazırlanmış olan videolarımızda mevcuttur. Konu ile ilgili sistem açıldığında gerek duyulursa yine açıklama yapılacaktır.
https://www.youtube.com/watch?v=cb2sRacmSUA

8. 4B’li personelin bildirgelerini yaparken 14 günlük fark maaş eklenmesine rağmen yine asgari ücret altında kalıyor uyarısı alırsanız daha önce hazırlamış olduğumuz videoda ki gibi işlem yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın