MYS-SGK Emanet Modülü -1 -Prim/Kesenek Gönderme İşlemi

09.09.21 97837 kere görüntülenmiştir.

Mali Yönetim sisteminde yeni entegre edilen SGK Emanet modülü ile ilgili ayrıntılı anlatıma ait video aşağıda linkte mevcuttur.

MYS’de yayınlanan duyuruyu ve örnek kılavuzu indirmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

İndir “SGK Modülü Uygulama Kılavuzu”

“Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılan Ödemeler” konulu, 29/07/2021 tarihli ve 340913 sayılı yazıda yer alan işlemlere ait ödemelerin elektronik ortamda borca dayalı olarak yapılmasına yönelik Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sistemi ile entegrasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Bu kapsamda, 06.09.2021 tarihinden itibaren SGK ya yapılacak ödemelerde harcama birimleri tarafından Mali Yönetim Sistemi (MYS) üzerinden borç sorgusu yapılacak ve SGK sistemindeki ilgili borç ile ödeme eşleştirilerek işlemler gerçekleştirilecektir.

Buna göre;1- Memur, sözleşmeli personel ve işçilerin maaş ve ücretlerinden kesilen sosyal güvenlik primi ve kesenekleri, harcama birimlerince Mali Yönetim Sistemi (MYS) üzerinden borç sorgusu yapıldıktan sonra muhasebe birimlerince SGK hesaplarına aktarılacaktır. Uygulama ile muhasebe sisteminde harcama birimlerine ait bekleyen SGK emanetleri MYS’de görüntülenecek, işyeri sicil numarası ile borç sorgusu yapılacak, gelen borç bilgisi ile ilgili emanetlerin eşleştirilmesi sonrasında SGK’nın banka hesabına ödemeler gerçekleştirilecektir.

2- Kesenek ve prim ödemeleri dışında yapılan idari para cezaları, geçmişe dönük olarak yapılan maaş ve ücret ödemelerinden yapılan kesintiler, kira ve fatura ödemeleri, güvenlik korucularının prim ödemeleri gibi ödeme emri belgesi ile direkt SGK hesaplarına aktarılan tutarlar da MYS üzerinden borç sorgusu yapılarak ödenecektir.

3- SGK emanetleri için kullanılacak memurlar için 12 haneli işyeri sicil numarası merkezden toplu olarak eklenecektir. İlgili sicil numarasının muhasebe birimince kontrol edilerek, hatalı olması durumunda Muhasebe sisteminde İdari İşlemler>Harcama Birimi İşlemleri ekranından ilgili vergi kimlik numarası sorgulanarak “Güncelle” butonu ile “SGK İşyeri Sicil No ları” alanında güncellenecektir.  

4- İşçi/Sözleşmeli personel için MYS de borç sorgulaması sırasında kullanılması gereken 26 haneli işyeri sicil numaraları ise muhasebe birimlerince İdari İşlemler>Harcama Birimi İşlemleri ekranından ilgili harcama birimi vergi kimlik numarası sorgulanarak “Güncelle” butonu ile eklenecektir. Ödemelerde gecikmeye sebebiyet vermemek açısından bu işlemlerin 08.09.2021 Çarşamba günü mesai bitimine kadar tamamlanması gerekmektedir.

5- Entegrasyon kapsamında yapılacak işlemlere yönelik hazırlanan kılavuz ve  birimlere iletilen yazıya aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

#sgk #mys #emanetmodülü

 

Yorumlar

Yorum Yap